NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU

Autyzm jest zaburzeniem u podstaw którego leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Osoby z autyzmem mogą w odmienny sposób odbierać wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból.

Reakcje ludzi na odmienne zachowania osób z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone.
Dlatego powstają inicjatywy, które mają propagować wiedzę na temat spektrum autyzmu.

W naszej szkole od marca realizowana jest akcja społeczna „Piątka na niebiesko dla autyzmu” w ramach której podjęto następujące działania:
– zajęcia z bajkoterapii w starszych grupach przedszkolnych oraz w klasach I-II;
– 2 kwietnia 2019r. dzieci i ich wychowawcy ubrani byli na niebiesko na znak solidarności i akceptacji osób z spektrum autyzmu.
– 2 kwietnia dzieci z klas I-II obejrzały film animowany poruszający tematykę spektrum autyzmu.
– na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka informacyjna na temat „Autyzm – wiem, rozumiem, pomagam.”.

Uczniowie mogą zapoznać się charakterystycznymi cechami osób z spektrum autyzmu.