II MIEJSCE W KONKURSIE „POLSKA JAGIELLONÓW”

W ostatnim roku szkolnym liczba konkursów historycznych z uwagi na okrągłą rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości była naprawdę imponująca. Jednak mimo tak bogatej oferty, konkursy cykliczne o zasięgu regionalnym nie straciły na swojej popularności. Po raz kolejny, już XVII odbył się Regionalny Konkurs Historyczny „Polska Jagiellonów” w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku.

Konkurs ten, który odbywa się od 2002 r. ma szczególną rangę. Gościli na nim przedstawiciele władz miasta oraz ambasady litewskiej. Brali w nim udział uczniowie z wielu szkół powiatu płockiego, gostynińskiego czy sierpeckiego. Szkoła Podstawowa nr 5 z oddziałami gimnazjalnymi również w tym roku postanowiła wziąć w nim udział.  Została przygotowana 4 – osobowa drużyna: Oliwia Brzozowska z VIII b, Kamil Falkowski z VIII a, Julian Trusiński z VIII a oraz Łukasz Majchrzak z III b gimnazjum. Konkurs ma dwa etapy. W pierwszym, który ma charakter eliminacji, wyłania się 10 najlepszych uczniów, którzy następnie piszą drugi – finałowy test.  Poziom pytań jest naprawdę wysoki. Zakres tematyczny jest dość wąski – ogranicza się do 200 lat panowania władców jagiellońskich w Polsce, stąd też wpływa to na iście akademicki poziom wiedzy, jakim trzeba wykazać się przystępując do tego konkursu. Do I etapu 28 maja 2019 r. przystąpiło 19 uczniów. Nasi uczniowie byli jedynymi uczniami spoza Płocka. Do etapu drugiego udało się przejść Łukaszowi Majchrzakowi, Oliwii Brzozowskiej oraz Kamilowi Falkowskiemu. Warto zauważyć, że Łukasz po I etapie miał najlepszy wynik ze wszystkich piszących. Etap finałowy miał miejsce 5 czerwca. Nie wzięła w nim udziału Oliwia z uwagi na odbywającą się w tych dniach wycieczkę szkolną do Chorwacji.  Ostatecznie Łukasz Majchrzak zajął 2 miejsce natomiast Kamil Falkowski – 5. 

Odczytanie wyników oraz odbiór nagród nastąpił podczas uroczystości Dnia Patrona Szkoły – króla Władysława Jagiełły przy okazji ogłoszenia wyników innych konkursów organizowanych z  okazji 100 – lecia Niepodległości oraz IV edycji Konkursu Czytelniczego na recenzję książki historyczne  z listy 1050 dzieł na 1050 – lecie chrztu Polski. Z tej okazji odbył się koncert dla Patrona na auli szkoły przy obecności bardzo licznego grona uczniów. Naszym uczniom gratulujemy sukcesu i wytrwałości.